НА СДРУЖЕНИЕ „БЪЛГАРСКА Е-КОМЕРС АСОЦИАЦИЯ“
Чл.1. /1/ Сдружение „Българска E-комерсе Aсоциация“ е юридическо лице с нестопанска цел, учредено като сдружение за осъществяване на дейност в обществена полза съгласно разпоредбите на Закона за юридическите лица с нестопанска дейност /ЗЮЛНЦ/.
/2/ Сдружението е открито за членство за всички юридически лица, които споделят целите му и отговарят на изискванията, установени в настоящия Устав.
/3/ Сдружението се учредява без определен срок.
Чл.2. Наименованието на сдружението е “Българска Е-комерс Асоциация“. Наименованието може да се изписва и на латиница, съответно: Bulgarian Еcommerce Association.
III. СЕДАЛИЩЕ
Чл.3. Седалището и адресът на управление на Сдружението е в гр.София, Студентски Град, бул. Акад. Борис Стефанов 35, ет. 2, South Mall.
Чл.4. Основните цели на дейността на Сдружението са:
Чл. 5. /1/ Сдружението осъществява своя предмет на дейност въз основа на ЗЮЛНЦ, настоящия устав и решенията на Общото събрание.
/2/ За постигане на основните цели, Сдружението извършва следните дейности:
Чл.6. (1) Членуването в сдружението е доброволно. Членове могат да бъдат дееспособни юридически лица, които споделят целите на сдружението и средствата за тяхното постигане, изпълняват неговия устав и плащат редовно членския си внос.
Чл.6. (2) Видовете членство са:
Чл.6. (3) Пълноправните членове трябва да отговарят на следните критерии:
Чл.6. (4) Асоциираните членове трябва да отговарят на следните критерии:
Чл.6. (5) Почетните членове се определят и приемат като такива от Управителния съвет със 100% мнозинство. Обект на почетното членство са физически и юридически лица, допринесли за развитието на бранша и авторитета на сдружението в локален и глобален мащаб. Почетните членове не заплащат членски внос.
Чл. 6 (6) Нови членове на сдружението се приемат от Управителния съвет (УС) на сдружението на негово заседание въз основа на писмена молба от кандидата за член и следните документи, като УС разглежда кандидатурите и взема решение в едномесечен срок от депозиране на заявлението, като в определени случаи този срок може да бъде удължен:
Чл. 6 (7) Членството на учредителите е пълноправно и възниква с учредяване на юридическото лице на Сдружението.
Чл. 6 (8) Всички членове на Сдружението се вписват в книга на членовете, която се води от Председателя на сдружението или опреден от него друг член на Управителния съвет.
Чл. 6 (9) Членство в дружението се прекратява при:
Чл.6. (10) При наличието на поведение от страна на асоцииран член на сдружението, което прави по-нататъшното му членство несъвместимо с целите и Устава на сдружението, решението за изключване се взема от Управителния съвет. Изключването на пълноправен член е от компетентността на Общото Събрание.
Чл.6. (11) Отпадането на членство е налице, когато има системно невнасяне на членски внос (повече от веднъж) и неучастие в дейността на сдружението. Отпадането се констатира от Управителния съвет по документи и с надлежно мотивирано решение от негова страна се прекратява членството.
VII. ПРАВА И ЗАЛЖЪЛЖЕНИЯ
Чл.7. (1) Пълноправен член на сдружението има право:
Чл.7. (2) Асоцииран член на сдружението има право:
Чл.7. (3) Почетен член на сдружението има право:
Чл.7. (4) Всеки пълноправен и асоцииран член на сдружението е длъжен:
Чл.8. (1) Източници на средства на сдружението са:
Чл.8. (2) Сдружението може да извършва следната стопанска дейност, свързана с основния му предмет на дейност:
Чл.8. (3) Сдружението не разпределя печалба.
Чл. 9 (1) Органите на управление на сдружението са:
Чл. 9. (2) В Общото събрание участват всички пълноправни членове на сдружението лично или чрез изрично упълномощен за целта представител. Членовете се представляват в Общото събрание от лицето с представителна власт по съдебно решение или от друго лице с надлежно писмено пълномощно. Упълномощените представители нямат право да преупълномощават с правата си трети лица. Всеки пълноправен член на Сдружението има право на един глас в Общото събрание. Асоциираните членове на Сдружението участват със съвещателен глас, без право да гласуват. Почетните членове на Сдружението участват със съвещателен глас, без право да гласуват. Правата и задълженията на Общото събрание са:
Чл. 9 (4) Свикване на Общото събрание:
Чл. 9 (5) Списък на присъстващите: На заседанието на Общото събрание се изготвя списък на присъстващите членове или техните упълномощени представители. Членовете и представителите удостоверяват присъствието си с подпис и се легитимират. Списъкът се заверява от Председателя на Управителния съвет.
Чл. 9 (6) Кворум: Общото събрание може да заседава, ако са се явили членове, представляващи 50% +1 от всички пълноправни членове. При липса на кворум Управителния съвет на сдружението насрочва ново заседание в срок един час по-късно на същото място и при същия дневен ред независимо от броя на членовете.
Чл. 9 (7) Право на глас: Всички пълноправни членове имат право на един глас, а асоциираните и почетните членове имат право да участват в работата на Общото събрание със съвещателен глас, без да вземат участие в гласуването при вземане на решения.
Чл. 9 (8) Конфликт на интереси: Член или негов представител не може да участва в гласуването за:
Чл. 9 (9) Мнозинство: Решенията на Общото събрание се приемат с 50% +1 от всички присъстващи.
Чл. 9 (10) Протокол: За заседанието на Общото събрание се води протокол. Протоколът на Общото събрание се подписва от Председателя на Управителния съвет на сдружението. Към протоколите се прилага списък на присъстващите и документите, свързани със свикването на Общото събрание.
Чл. 9 (11) В Управителния съвет участват пълноправни членове на сдружението лично или чрез свой упълномощен представител. Членовете се представляват в Управителния съвет от лицето с представителна власт по съдебно решение или от друго лице с надлежно писмено пълномощно. Упълномощените представители нямат право да преупълномощават с правата си трети лица. Управителният съвет се председателства от Председател на Управителния съвет. Решенията се взимат с обикновено мнозинство, лично или представлявани от упълномощен член на Управителния съвет. Решения могат да се вземат и неприсъствено. Управителния съвет се събира на редовни заседания веднъж месечно. Всеки член на Управителния съвет на сдружението може да поиска от Председателя да свика заседание за обсъждане на отделни въпроси. На заседанията на Управителния съвет се водят протоколи, в които се отразяват дневния ред, станалите разисквания, направените предложения и заявления и взетите решения. Протоколите се подготвят от Председателя на Управителния съвет и се удостоверяват с подписите на членовете на Управителния съвет на сдружението и Председателят на Управителния съвет. Мандатът на Управителния съвет е 2 /две/ години. Правата и задълженията на Управителния съвет са:
Чл. 9. (12) Председателят се избира и назначава от Управителния съвет. Председателят на Управителния съвет подготвя дневния ред на заседанията на Управителния съвет и свиква заседанията. Членовете на сдружението се запознават със съдържанието на протоколите и получават преписи от протоколите. Мандатът на Председателят на Управителния съвет е 2 /две/ години. Председателят на Управителния съвет:
Чл. 10 (1). Сдружението се прекратява:
Чл.10 (2) При прекратяване на сдружението се извършва ликвидация, освен в случаите на преобразуване на сдружението.
Чл.10 (3) Ликвидацията се извършва от Управителния съвет. Той извършва предвидените от Търговския закон действия по ликвидация на сдружението, осребряване на неговото имущество и удовлетворяване на кредиторите на сдружението. Останалото, след удовлетворяване на кредиторите имущество, се разпределя между членовете, пропорционално на платения до момента акумулиран членски внос.
Чл.11 (1)Промени в настоящия Устав могат да бъдат извършвани по реда предвиден в него и в Закона за юридическите лица с нестопанска цел.
Чл.11 (2) Относно тълкуването или прилагането на разпоредбите на настоящия устав се прилагат разпоредбите на общото българско гражданско законодателство и разпоредбите на Закона за юридическите лица с нестопанска цел.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
Контакти
t: +359 888 616 498
email: info@beabg.com
За да осигурим най-добрите изживявания, ние използваме технологии като бисквитки за съхраняване и/или достъп до информация за устройството. Съгласието с тези технологии ще ни позволи да обработваме данни като поведение при сърфиране или уникални идентификатори на този сайт. Несъгласието или оттеглянето на съгласието може да повлияе неблагоприятно на определени характеристики и функции.