Първият работен план на ЕК за екодизайн 2025-2030 г. предвижда изисквания за екодизайн за нови категории продукти

Европейската комисия публикува съобщение, в което се очертава Работният план за екодизайн за устойчиви продукти и енергийно етикетиране за периода 2025 – 2030 г. Тази стъпка бележи първия важен етап в прилагането на Регламента за екодизайн за устойчиви продукти (ESPR), известен още като Регламент (ЕС) 2024/1781.

Новите правила за екодизайн целят да стимулират производството, продажбите и потреблението на устойчиви продукти на пазара на ЕС. Благодарение на новите изисквания за продуктите, по-добрата информация за потребителите и новите задължения за прозрачност за бизнеса, продуктите ще се подобрят по отношение на кръговостта, енергийната ефективност, рециклируемостта, дълготрайността и др. Но за какво точно става въпрос и как ще бъдат разработени специфичните изисквания?

Цялостна ясна продуктова гама

Изясняването на обхвата на правилата е основната цел на Работната програма за екодизайн за устойчиви продукти и енергийно етикетиране 2025-2030 г. Работната програма дава приоритет на четири крайни продукта (текстил/облекло, мебели, гуми, матраци) и два междинни продукта (желязо и стомана, алуминий). В съответствие с новия подход към определянето на правила за екодизайн, както е определен от ESPR, Работната програма определя и две хоризонтални изисквания (ремонтопригодност, рециклирано съдържание и рециклируемост), които ще се прилагат едновременно за повече от една продуктова категория – едната от които вече е известна, а именно електрическото и електронното оборудване. Работната програма включва и списък с енергозависими продукти, които са пренесени от Работния план за екодизайн и енергийно етикетиране. Те включват по-специално дисплеи, зарядни устройства за електрически превозни средства, перални машини, сушилни и др.

Всеки от определените приоритетни продукти ще следва специфична процедура и график, въпреки че крайната цел е обща за всички тях, а именно приемането на делегиран акт от Комисията. Годината на издаване на съответните делегирани актове варира от 2026 г. (напр. делегиран акт за домакинските съдомиялни машини) до 2030 г. (напр. делегиран акт за мобилните телефони и таблетите).

Процедурите все още предстои да бъдат дефинирани (с някои изключения)

За съжаление, Работната програма не предоставя яснота относно процедурните аспекти на определянето на правила за екодизайн, т.е. в коя съществуваща или нова регулаторна рамка ще бъдат разработени специфичните за продукта правила. Има няколко изключения, когато работещите регулаторни рамки са създадени и функционират (напр. текстил/облекло, дисплеи). Освен това, Работната програма не разглежда по-подробно следващите стъпки на Комисията за прилагане на общи освобождавания от изискванията за екодизайн (напр. за „продукти, произведени в много малки количества“), нито пък засяга въпроса за вноса на продукти втора употреба в ЕС.

От друга страна, съобщението на Комисията описва така наречените „ключови фактори“ и „условия за успешно прилагане“, които намекват за всеобхватните приоритети, които Комисията ще преследва при разработването на изискванията за екодизайн. Например, интегрирането на международното измерение в концепцията за изискванията за екодизайн ще бъде от решаващо значение за постигане на резултати от новите правила. Същото важи и за рационализираната рамка за надзор на пазара, която ще се възползва от по-силно сътрудничество с митническата среда и подкрепа от страна на Комисията, по-специално чрез Форума за екодизайн. Тук се подчертава централната роля на Digital Product Passport (DPP) (Цифровия продуктов паспорт) като инструмент, позволяващ потока на информация по веригата на доставки до правоприлагащите органи.


Следващи стъпки

Предвид различните процедури, които всяка приоритетна продуктова група следва, сроковете зависят силно от конкретния дневен ред, свързан с продукта. Работният поток, свързан с текстила/облеклото, в момента напредва като приоритет, като се очаква Делегиран Регламент за въвеждане на изключения от забраната за унищожаване на непродадени дрехи и обувки на 19 юли. Освен това процесът на прилагане не се ограничава до специфични за продукта процедури, а включва и хоризонтални правила. Най-важното е, че приемането на акта за изпълнение, определящ подробностите и формата за разкриване на информацията за изхвърлените непродадени потребителски продукти, също се очаква до 19 юли. Очаква се Комисията да публикува проект на регламент за прилагане за коментари от заинтересованите страни през следващите няколко седмици.