Тенденции в е-комерс – интервю с Никола Минков

Никола Минков е основател и изпълнителен директор на SEO агенцията с най-много международни награди у нас – Serpact. Има дългогодишен опит в дигиталния маркетинг, изготвянето на стратегии и управлението на големи проекти за клиенти като Technopolis, Betano, Bwin, bTV Media group, DSK Bank, Tavex, BNT, Scala Hosting, myPOS, Orange Center и много други.

Зад гърба си има още два успешно наложени бранда:

SERP Conf. – международна конференция за SEO, E-commerce & AI;

SERP Acad. – академия за обучение на бъдещи SEO специалисти.

В момента Никола Минков развива стартъпа Trackian, който разработва SaaS продукт за всички компании с онлайн присъствие.

Гост-преподавател е в престижни университети като Софийския университет “Св. Климент Охридски”, Università degli Studi di Trieste в Италия и Soka University в Япония.

Член е на управителния съвет на Българската Е-комерс Асоциация (БЕА) и е официален член на Forbes Business Council, елитна организация на бизнес лидери от цял свят, към която присъединяването става само с покани.

1.  Какви са основните тенденции в е-комерс сферата, които очаквате да видим през 2025 година?

За мен 2025 ще бъде годината на радикалната персонализация в електронната търговия. Свидетели сме как все по-развиващите се AI инструменти предвиждат нуждите на консуматорите и създават потребителско изживяване, адаптирано само и единствено за всеки от тях. Безспорно виртуалната реалност и интерактивното пазаруване ще продължат да се развиват с още по-бързи темпове, заличавайки границите между физическото и дигиталното присъствие. По време на миналогодишната SERP Conf., която се проведе във Виена, един от лекторите демонстрира как можеш да си купиш червило онлайн, като преди това пробваш нюанса, който ти приляга най-много. И как брандовете вече са успешно позиционирани в доста популярни видеоигри – можеш да си поръчаш храна от известна верига и да нахраниш с нея виртуалния си играч…

Също така очаквам и значителни промени в онлайн плащанията. Мисля, че криптовалутите като платежно средствo тепърва ще набират сила. Вероятно е да видим и повече опции за разсрочено плащане – нещо, което неминуемо се търси от аудиторията. Изключителна популярност набира и възможността клиентът да купи сега, а да плати по-късно (BNPL). Според проучване 13% от потребителите са готови да изоставят количката си, ако не видят достатъчно методи за разплащане – нещо, което трябва да се използва от всеки онлайн магазин.

За българските е-търговци изключително важна за мен е възможността за  интеграция на омниканални стратегии, където SEO и платени реклами се допълват взаимно, за да осигурят оптимално представяне на всеки дигитален бизнес.

2. Как онлайн търговците да определят дали някоя от тенденциите, които изброихте, е подходяща за техния бизнес?

Това изисква методичен подход, базиран на данни, а не на импулс за следване на “модата”. На първо място винаги е точният анализ на аудиторията – не само техните демографски характеристики, но и навици, и очаквания, и намерения. Например, ако данните ви показват, че значителна част от клиентите напускат сайта ви в етапа на избор, вероятно точно за вас е създаването на виртуални “пробни”. Или иначе казано с помощта на AR/VR да се даде възможност на потребителя да реши кой продукт му подхожда най-добре.
За оценка на потенциала на опциите за разплащане – най-добре направете направо анкета – често директният въпрос дава най-точен отговор. 🙂

Подходящ за вас ли е гласовият метод на пазаруване? Ако ROI e оправдан – защо не. Близо 3/4 от домакинствата в САЩ разполагат с технологиите да общуват с гласови асистенти като Алекса или Google Assistant.

Моята препоръка към онлайн търговците е преди да се впуснат в ново начинание да започнат да експериментират в малки мащаби. Тествайте персонализиран алгоритъм върху определен сегмент от продуктите и следете разликите в конверсиите. Има редица достъпни SaaS платформи – например Trackian, които отчитат данните в реално време и представят актуална информация за всеки продукт в сайта.

Накрая, помнете, че понякога най-добрата стратегия е да пропуснете нещо, което е нашумяло в момента, за да изпълните перфектно друго – по-съответстващо на вашия бизнес модел.

3.  Какви ползи ще получат е-комерс търговците, ако посетят SERP Conf. Sofia 2025?

С екипа се стараем винаги да сме актуални и да създаваме панели за аудиторията, които да отговарят на най-наболелите въпроси и търсения. С Българска Е-комерс Асоциация сме били партньори в много издания на SERP Conf. и винаги сме залагали на практически приложимите знания, които участниците мога да адаптират веднага за своите нужди и да започнат да използват още на следващия ден. И да видят повишаване на конверсиите в най-кратък срок.

Тази година програмата не прави изключение. Поканили сме най-добрите специалисти по SEO, E-commerce и AI от региона, като специално за събитието от Австралия при нас ще дойде и един от топ експертите в световен мащаб. Dan Petrovic ще сподели изключително ценна информация за оптимизацията на CTR чрез трансформационни модели – нещо, което директно влияе върху видимостта на продуктовите страници. Семантичните SEO стратези от Serpact Николета Янева и Стефани Господинова ще дадат съвети за структуриране на продуктово съдържание, което работи за многомилионни компании. Mihai Aperghis от Vertify ще ни покаже как с помощта на LLM можем да скалираме SEO анализи.

И това е само един от панелите. Но той показва достатъчно отчетливо какво ниво на познание онлайн бизнесите ще видят, ако се присъединят към нас.

Допълнително, нашата платформа serpflix.com дава достъп до всички материали от конференцията, така че екипите могат да се връщат към знанията многократно. А нетуъркингът на SERP Conf.  е безценен – миналата година на събитието възникнаха десетки успешни партньорства и контакти между участниците.

4.  Какво отличава SERP Conf. от други подобни  конференции?

Миналогодишните данни показват, че над ⅓ от гостите ни заемат висши или мениджърски позиции, а почти всички участници биха препоръчали събитието. Това говори за балансираното съдържание, подходящо за бизнеси с различни нива на онлайн развитие – тоест аудиторията ни е разнообразна, а също и нивото на професионално развитие. Ние не сме тясно специализирани за топ професионалисти или подходящи само за напълно начинаещи.

За разлика от други събития, имаме двуезичен формат с професионален превод, което позволява достъп до световни експерти без езикова бариера. Партньорството ни с е-комерс асоциациите от целия Балкански регион дава уникална възможност за международно разширяване на бизнеса. И не на последно място – очакваното с огромно нетърпение афтърпарти създава неформална среда, където се раждат най-добрите партньорства между търговци, доставчици и експерти.

5. Как се отразява навлизането на AI технологиите върху стратегиите на българските онлайн магазини и ще бъде ли това една от важните теми на SERP Conf. Sofia 2025?

Изкуственият интелект коренно трансформира начина, по който работят успешните е-комерс бизнеси. Българските търговци вече не просто го използват за автоматизация, а за вземане на стратегически решения. По наблюдения от клиентите ни в Serpact магазините, които интегрират AI инструменти в аналитичните си процеси, отчитат до 30% по-добро ниво на задържане на клиенти.

На SERP Conf. ще представим как AI може да помогне за оптимизация на цели в реално време, управление на кампании и дори за създаване на персонализирани подходи към клиентите. George Chasiotis, Growth advisor от Гърция, и Евгени Йорданов, CEO на Trackian, специално ще говорят за SEO във времената на AI – нещо, което е жизненоважно за всеки съвременен онлайн магазин.

Българска Е-комерс Асоциация (БЕА) е индустриален партньор на събитието. Можете да закупите билети с 20% намаление, използвайки кода bea-20. Запазете своето място тук: https://serpconf.com/sofia/tickets/