Дискусия на тема „Измамите в интернет – новата пандемия“ събра потребители, търговци и експерти. Организатори на събитието бяха Европейски потребителски център, Комисията за защита на потребителите и Патентно ведомство. В кръглата маса взеха участие и представители на дирекция „Киберпрестъпност“ към ГДБОП. На събитието бе поканена и Българска Е-комерс Асоциация (БЕА) – „Гласът на е-комерс индустрията в България“.
Събитието беше открито от Николай Павлов, заместник-министър на икономиката и индустрията. Измамите в интернет стават все по-често, защото некоректните практики съпътстват нашия живот, а възможността те да се случват във виртуалното пространство, в което прекарваме все повече време, е още по-голяма, подчерта той. Участниците в дискусията бяха приветствани и от председателя на Патентното ведомство Оля Димитрова, която отбеляза, че това е една добра инициатива, която ще зададе теми за следващи събития, които да бъдат полезни на потребителите.
Всяка пандемия е бързо разпространяваща се, заразна и много трудно контролируема. Овладяването й напълно едва ли е възможно, но е постижимо да я ограничим доколкото позволяват възможностите ни. Онлайн пространството всеки ден предлага милиони нови хоризонти. Зад някои от тях прозира думата “морал”, в други – тя не съществува. Точно това е и целта на нашия разговор днес – да намалим, да ограничим всичко, което може да заблуди, да излъже, да измами потребителите в интернет, каза Мария Филипова, председател на КЗП.
Соня Спасова, директор на ЕПЦ България, представи инструмента за проверка на сайтове за пазаруване в интернет. Това е гайд с много полезна информация, която води потребителя стъпка по стъпка през процеса какво трябва да провери преди да си купи нещо онлайн, особено ако става въпрос за непознат електронен търговец, уточни тя. Спасова посъветва хората да проверяват предварително отзивите за продавача, както и начините за контакт с него. Тя обърна внимание и на все по-широкото използване на изкуствения интелект в онлайн търговията. Това може да носи голяма полза за потребителите – например опцията за виртуални пробни или за чатбот, който е на разположение за въпроси по всяко време на денонощието. Може обаче и да стане източник на автоматизирани фишинг атаки – например AI може да анализира поведението на потребителите и да ги насочва към измамни сайтове, или пък да генерира изображения и реклами на фалшиви продукти, каза Спасова.
Д-р Николай Братов, директор на дирекция „Експертиза и опозиция на марките и географските означения“ при Патентното ведомство представи нагледни примери от практиката на институцията във връзка с иззети фалшиви стоки и продукти, като парфюми, инструменти за строителството, дрехи, козметика и други.