Силните регионални различия в европейската B2C електронна търговия дават смесена картина за растежа на сектора

Ecommerce Europe и EuroCommerce отново обединиха усилията си за Европейския доклад за електронната търговия за 2024 г. През 2023 г. европейският B2C сектор за електронна търговия отбеляза скромен ръст от 3%, спрямо 2% през 2022 г., като номиналният оборот се увеличи от 864 милиарда евро на 887 милиарда евро, а инфлацията намаля от 8,5% на 6,1%. Въпреки общия номинален растеж, пейзажът на електронната търговия показва значителни регионални различия.

Европейският сектор на дигиталната търговия все още се бори с предизвикателства, които забавят растежа му от 2022 г. насам. Те включват инфлация, неравномерен технологичен напредък, приемане на по-устойчиви модели и адаптиране към нови разпоредби за устойчивост. Освен това базираните в ЕС компании се борят със сериозна конкуренция от страна на играчи извън ЕС, съчетани с липса на справедливо прилагане на разпоредбите на ЕС по отношение на тях.

Регионалната разбивка на доклада разкрива смесено представяне в различни макрообласти. Западна Европа, традиционно най-големият пазар за европейска B2C електронна търговия, отбеляза лек спад от 1%, приключвайки 2023 г. с 596 милиарда евро. За разлика от Западна Европа, Южна Европа и Източна Европа показаха силни темпове на растеж от съответно 14% и 15%, като оборотите достигнаха 166 милиарда евро и 17 милиарда евро. Централна Европа демонстрира устойчивост с 8% увеличение, общо 79 милиарда евро, докато Северна Европа е изправена пред спад от 5%, завършвайки на 56 милиарда евро.

Както в изданието от 2023 г., докладът за 2024 г. включва коригирани спрямо инфлацията числа за Европа и нейните региони. Въпреки че инфлацията доведе до реален спад в оборота на електронната търговия (-3% корекция), сравнението между общите данни за миналата година и днешните данни предполага, че инфлацията постепенно се стабилизира, като прогнозираният процент на инфлация за 2024 г. намалява допълнително до по-нормалните 2,7 %. Прогнозите също така сочат по-стабилен растеж от 8% за 2024 г., отразяващ възстановяването на потребителското доверие и разходите в цяла Европа.

Докладът подчертава усилията на европейския бизнес за електронна търговия да се съобразят с новото законодателство, като същевременно преследват възможности за растеж. Например, компаниите се борят с тълкуването и прилагането на принципите на Закона за изкуствения интелект (AI) на ЕС за проактивно проектиране на нови пазаруващи изживявания, които са в бъдеще, включително следпродажбено обслужване и връщане. Индустрията също така проучва или консолидира дейности за повторна търговия, като обновяване и продажби втора употреба, за да отговори на силното потребителско търсене и да се съобрази с новото законодателство. Въпреки потенциално по-оптимистичните пазарни перспективи, за политиците на ЕС и на национално ниво е от решаващо значение да се заемат с въпроса за нелоялната конкуренция от играчи извън ЕС, особено тези от Азия.

Като реакция на цифрите и тенденциите, Лука Касети, генерален секретар на Ecommerce Europe, коментира: „За да се стабилизира след поредица от тежки години и да продължи да расте, секторът на цифровата търговия се нуждае от ясни сигнали от лицата, вземащи решения, които трябва да признаят ролята на електронната търговия като двигател на възродена европейска конкурентоспособност. На първо място, трябва да гарантираме равни условия и ефективно прилагане на правилата на ЕС спрямо всички участници в електронната търговия, активни в ЕС, независимо къде се намират. Второ, от първостепенно значение е политиците да преследват целите за неутралност на каналите и лесно съответствие на бизнеса, когато разглеждат сектора, както е посочено в нашия Манифест.

Кристел Делберге, генерален директор на EuroCommerce, коментира: „Нашият доклад показва, че електронната търговия остава жизнена и има значителни възможности за растеж чрез технологичен напредък и силно потребителско търсене за устойчивост. Той също така е изправен пред много предизвикателства, произтичащи например от глобална конкуренция, различни нива на технологично възприемане или борба с новото законодателство на ЕС. Способността на предприятията да въвеждат иновации и да се адаптират към тези променящи се условия ще бъде ключова за техния успех в тази конкурентна среда, както и справедливото прилагане на законодателството на ЕС за всички компании, продаващи на потребители в ЕС, от страна на европейските органи.

Европейският доклад за електронната търговия за 2024 г. предоставя задълбочен анализ на пейзажа на електронната търговия в 38 европейски страни. Този доклад актуализира критични показатели за оборота на електронната търговия от бизнес към потребител (B2C), заедно с нивата на навлизане на интернет и електронните купувачи, със специален фокус върху ЕС-27. Трябва да се отбележи, че въпреки че Естония е включена в доклада, това издание не включва нейните данни за оборота поради липсата на цифри. Нововключена тази година, Молдова разширява анализа на доклада, за ​​да предостави по-цялостен поглед върху развиващия се европейски пазар.

Западна Европа е най-големият регион, който държи 64% от общия B2C оборот в Европа за 2023 г. Южна Европа следва с дял от 19%. Централна Европа (9%), Северна Европа (6%) и Източна Европа (2%) имат значително по-нисък дял в общия оборот на B2C електронната търговия. В действителни цифри за 2023 г. Западна Европа е търгувала 569 милиарда евро онлайн, Южна Европа е търгувала 166 милиарда евро, а Централна Европа е търгувала 79 милиарда евро. Северна Европа е точно след Централна Европа с 56 милиарда евро, следвана от Източна Европа с оборот от 17 милиарда евро.

Тази година базовата линия за проникване на електронните пазаруващи е коригирана, за да отразява общото население на възраст от 16 до 74 години, което води до малко по-ниски цифри в сравнение с миналогодишния доклад, който използва интернет потребителите като база. През 2023 г. 71% от населението на Европа на възраст между 16 и 74 години е пазарувало онлайн, което предполага увеличение на онлайн пазаруването в абсолютни числа, но прикрива възходящи или низходящи тенденции, специфични за изследваните страни. Засегнатите национални асоциации за електронна търговия свързват увеличаването на онлайн покупките с удобство, повишена честота на пазаруване и широко предлагане на продукти, докато тълкуват намаляването на електронното пазаруване като следствие от инфлацията и общата несигурност. Миналата година Северна Европа си върна традиционната първа позиция по отношение на дела на електронните пазаруващи спрямо общото население на възраст от 16 до 74 години (83%). Западна Европа, където 82% от дадения сегмент от населението е пазарувало онлайн през 2022 г., следва плътно, докато Централна Европа се нарежда на трето място (70%). В Южна Европа 59% от населението на възраст от 16 до 74 години пазарува онлайн, докато в Източна Европа, която включва значителен брой страни извън Европейския съюз, 53% от населението на тази възраст е пазарувало онлайн през 2023 г.

Европейският доклад за електронната търговия за 2024 г. е изготвен от центъра за пазарни проучвания на Амстердамския университет за приложни науки.

Олекотена версия на доклада е достъпна тук.

Резюме на доклада е достъпно тук.