Решения за предотвратяване на измами във всички сектори, защита на данните и пране на пари ще обсъдят бизнес практиците на 5 октомври в Интер Експо Център
Иновациите за сигурни и достъпни дигитални плащания ще обсъдят топ практиците на шестото издание на конференцията DIGI PAY 2023 на 5 октомври в Интер Експо Център, София: https://digipay.bg/. Членовете на Българска E-комерс Асоциация (БЕА) могат да използват специален код от 20ECOMM2023 за 20% отстъпка от билетите за конференцията.
Първата и основна тема ще бъдат новите промени в директивата за плащанията PSD3. В областта на плащанията, когато са организирани през отворено банкиране имате много по-бърза, сигурна и по-ценова ефективна услуга. Например, едно плащане от клиент към онлайн търговец през отворено банкиране може да бъде между 2 и 5 пъти по-рентабилно за търговеца.
Основна цел на отвореното банкиране е да представи достъп на реалния собственик на тези данни. Това е клиентът на финансовата институция. Но най-важната отговорност е да стане ясно за бизнес клиенти и потребители, че достъпът до тези данни не е безграничен. Не може всеки да получи достъп до вашите банкови данни.
При платежните операции чрез отворено банкиране или т.нар. трансакции от тип сметка към сметка нивото на сигурност е едно и също както ако инициирате трансакции в интернет или мобилното си банкиране на банката. С представянето на незабавните плащания настоящото вече е различно. Комбинацията от отворено банкиране и незабавни плащания предоставя възможност вие да се разплатите с отсрещната страна и средствата да са налични по сметката в рамките на 10 секунди.
Голямата изненада е, че индустрия като счетоводството, възприемана като консервативна по своята същност, е иноватор в областта на отвореното банкиране. Вече при 70% от счетоводните софтуери в страната има възможност да се следят движенията на банковите сметки от различни банки. Това позволява на счетоводните софтуери да автоматизират една значителна част от счетоводните операции с помощта на машинно обучение и изкуствен интелект. Освен това новите промени предвиждат по-голяма сигурност. След въвеждането на двуфакторна идентификация, предстои да има още изисквания при установяване на идентичността. Ще се подобрят механизмите за сигурност и ще се правят допълнителни проверки на рисковете.
Основна дискусия на конференцията ще бъде използването на иновациите за улесняване и удобство на плащанията. В нея ще се включи и първият български еднорог Payhawk с нови решения за разплащания.
По време на конференцията ще се проведе специален уъркшоп за предимствата за мобилното банкиране. „Без клишета: отличи се с мобилно банкиране“ ще представи специално за аудиторията Наталия Конопля, Старши бизнес анализатор FLEXCUBE, Infopulse. Компанията е част от водещата скандинавска компания за дигитални услуги Tietoevry, международен доставчик на услуги в областта на софтуерната научноизследователска и развойна дейност.
За ефектите от промените в начините на банкиране и новите заплахи от измами ще говори Горан Ангелов, основател и изпълнителен директор, CEO and Founder Ай Би Ес (IBS) България. По-късно ще се проведе и дискусията за предотвратяване на измами с лидерите и иноваторите на пазара, а именно националния картов доставчик БОРИКА, IBS Bulgaria, Payhawk, Acronis, Socyber.
Изключително важна тема за конференцията ще бъде и сигурната идентификация и защита на данните, за което ще говорим с Evrotrust националната система за идентификация и международната компания LSEG.
Заедно с темите отворено банкиране и предотвратяване на измами, за първи конференция в България засяга и темата за прането на пари. Борба с прането на пари – нов надзор Европейска агенция AMLA ще е фокус в изказването на Ева Мария Попчева, евродепутат от Испания, част от групата Обнови Европа в Европейския парламент. Маркус Метшитцер, Генерална дирекция за финансова стабилност, финансови услуги капиталови пазари в Европейската комисия. В конференцията ще се включи на живо г-жа Ева Майдел, евродепутат от Групата на ЕНП в Европейския парламент. Видео обръщение ще направи и Романа Йеркович от Хърватия, част от групата на Социалистите и демократите в Европейския парламент. Повече за актуалните тенденции при измамите ще научим от Светлин Лазаров, ръководител на отдел „Дигитални анализи и киберразузнаване“ към Дирекция „Киберпрестъпност“, ГДБОП. Повече подробности за изискванията, които трябва да изпълним за влизането ни в еврозоната при борбата с прането на пари ще чуем от Анелия Тодорова, началник сектор „Изпиране на пари“ в ГДБОП.
Партньори и тази година на събитието ще бъдат Асоциацията на сертифицираните експерти по разкриване на измами (ACFE Bulgaria), Българската финтех асоциация, Българската асоциация на сертифицираните етични хакери, Българска Е-комерс Асоциация (БЕА), Българската стартъп асоциация, Българската асоциация на софтуерните компании.
Kонференцията сe случва благодарение на Infopulse, Payhawk, IBS Bulgaria, БОРИКА, IRIS Solutions, ePay.bg, Acronis, SoCyber, LSEG (London Stock Exchange Group), Evrotrust, Paysera Bulgaria, FRAM CREATIVE SOLUTIONS, RYVYL, CRIF, Harmonica, Devin JSC, Blask Sea Gold. Медийни партньори са 3e-news.net, Lider.bg, fintechbulgaria.com.
Цялата програма и повече информация за лекторите и темите тази година може да видите ТУК.